Princeta a kapitán

5. dubna 2010 v 9:05 | Jasmína |  Kritika
Jasmína
Říkaly jsme s Kiki, že sem budeme dávat taky nějaké "Kritiky". Tak tady je prvníObálka přední

Název: Princeta a kapitán
Originální název: La Princetta et le Capitaine
Autor: Anne-Laure Bondouxová
Překladatel: Eva Procházková
Počet stran: 388
Počet kapitol: 50 spolu s doslovem
Nakladatelství: Perfekt
Datum vydání: 2004
Datum vydání u nás: 2005
Žánr: dobrodružně fantastický román (Nebo to tam alespoň píšou)

Děj:
Příběh začíná dopisem, který patnáctiletá dědička trůnu Malva, píše svému otci. Po té, co ji ponížil tím, že před ministry četl její deníky a nakonec ji donutil je spálit, pomýšlela na útěk. Ve chvíli, kdy se dozví, že ji otec hodlá provdat za asi o patnáct let staršího prince, spolu se svou komornou Filomenou uteče. V útěku jim pomáhá Malvin vychovatel archont. (Malé a, protože to je titul, ne jméno).


Obě dívky se plaví na lodi, která pluje Lombadeny, země, kde žijí Filomeniní příbuzní, u kterých se chtějí ukrýt. Na palubě lodi Malvě jeden námořník vypráví o bájné zemi Elgolii a Malva se v tu chvíli zapřisáhne, že se tam musí dostat.

Jenomže kapitán lodi je zrádce a dívky se malém zabijí, když loď narazí na skály.
Naštěstí se zachrání a nějaký čas žijí s kočovníky Velkých Azizijských stepí.
Jenže jsou přepadeni a Malva je unesena.
Dostává se do harému císaře v Ornientu. Tam se potkává s dívkou jménem Lei, která má zázračné léčivé schopnosti.

Dívky musí každé ráno podstoupit očistnou lázeň, při níž se rozhoduje, která dívka bude v císařově loži nadcházející noc.
Jednoho dne se tam objeví archont s úmyslem dostat Malvu a při nejbližší příležitosti ji zabít. Málem se mu to podaří, ale dívka uteče.

Zároveň jsme svědky osudu mladého Orfea, který vždy toužil plavit se na moři, ale díky domnělé chorobě tak nikdy neučinil. Na smrtelném loži mu otec řekne, že si celou jeho nemoc vymyslel, aby mu zabránil nasednout na loď. Orfeus chce okamžitě nasednout na loď a někam odplout, ale přístavy jsou kvůli pohřešované princetě uzavřeny.
Nakonec přijíždí cizinec se správou, že Malva uvězněná v harému. Vydávají se ji zachránit dvě lodě, Orfeus je na jedné z nich.
Doplují až do Ornientu a pomůžou Malvě utéct. Spolu s ní utíká také její nová kamarádka Lei.

Chtějí se vrátit do Galnície, ovšem Malva prohlásí, že už se domů nikdy nevrátí.

Zastihne je obrovská bouře a velká část posádky zemře. Poté, co se bouře uklidní, zůstává na palubě jen pár lidí: Malva, Lei, Orfeus, který se stává kapitánem, němý obr Babijas, dvojčata Peppe a Bagančo, které se na loď dostala jako černí pasažéři, nerudný kuchař Finopiko, a Orfeův pes Al.
Zjišťují, že je bouře zanesla kamsi za hranice Známého světa, na souostroví, jejíž paní je Katabé.
Ta jim dá Nekros (cosi jako přesýpací hodiny) a řekne, že se musí ze souostroví dostat pryč dříve, než se písek přesype.

Loď bloudí souostrovím. Aby se jí podařilo dostat pryč, musí všichni na palubě podstoupit těžké zkoušky… V naprosto neskutečném světě se musí vypořádat sami se sebou, svými touhami, svým životem…
A archont odhodlaný zabít princetu stůj co stůj, jim je v patách…
Překonat všechny překážky pomáhá Malvě a Orfeovi něžný cit, který mezi nimi vznikl…
Ovšem než cesta skončí, je potřeba se vypořádat s mnoha překvapeními… Mnohdy opravdu nečekanými.

Zajímavosti:
Celý Známý svět je podobný tomu našemu. Vzdáleně ho připomíná tvarem, ale hlavně názvy. Arnemika, zní to jako Amerika, Nordž jako Norsko, Galnicie jako Gálie (Dnešní Francie), Orniet jako Orient…

Můj názor: Pamatuji si, že když jsem knížku četla poprvé, tak jsem četla i potají pod peřinou a svítila si mobilem… Nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Tehdy jsem ji měla půjčenou z knihovny, a jakmile jsem ji viděla v knihkupectví, okamžitě jsem ji koupila. Od té doby jsem ji četla opravdu hodněkrát…

Možná mi trošičku vadí konec. Nebo mi spíše vhrkne slzy do očí. Po tolika útrapách bych čekala veselý konec končící velkou svatbou… ale to by asi bylo moc obyčejné a tuctové. Asi bych opravdu čekala něco jiného než to, že jedna z hlavních postav zemře. (Už mlčím, už mlčím! Přečtěte si sami!)


Ukázka: Kolem ní se rozprostíral ostrov v plné své kráse. Ptáci s červeným peřím vytáčeli ve vzduchu nad stromy ornamenty, bystřiny zpívaly mezi krystalickými skalami, moře lehce čechralo břehy dole v zátoce a všechno se zdálo naprosto čisté a nedotčené. To byla ta její Elgolie, místo míru a okouzlení, azyl pro odpočinek a okouzlení, tak vzdálené všemu, co doposud činilo Malvu nešťastnou. Tady by ji nikdo nemohl nutit, aby se provdala za kohokoliv, ani aby se stala někým, kým nebyla. Tady se najednou zdálo, že je všechno možné.

princeta a kapitán 023
princeta a kapitán 014
princeta a kapitán 013
Zadní obálka
Název
Mapa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 svetovi svetovi | Web | 3. května 2010 v 8:17 | Reagovat

:-D  :-D  :-D  :-D

2 Jasmína Jasmína | Web | 3. května 2010 v 15:46 | Reagovat

[1]: Spamuješ???

3 Dýnka Dýnka | 28. února 2012 v 22:11 | Reagovat

Dokonalá knížka,dlouho jsem takovou nečetla :-) <3

4 Misty Misty | 19. července 2014 v 15:10 | Reagovat

Úžasná knížka, od které jsem se nemohla vůbec odtrhnout. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama