Upíři v knížkách...

12. srpna 2010 v 12:10 | Jasmína |  Kritika
Jasmína
Jakési shrnutí mou přečtených upířích knížek... Předem upozorňuji, že jsem nic s těmi "opravdovými" upíry neviděla ani nečetla. Takže Drákulu nečekejte. I když... Drákulu jsem viděla v muzikálovém podání. Pokud by to někoho zajímalo, tak článek o něm mám na druhém blogu.Twilight Saga

Když jsem poprvé četla Stmívání, bylo mi asi patnáct. A samozřejmě mi to přišlo naprosto dokonalé. Love story jako stvořené pro mou romantickou duši. Proč by taky ne, když se ten nehorázně krásný, úžasný, a já nevím jaký ještě, Edward zamiloval zrovna do Belly. Tehdy mi připadalo, že je mi Bella hodně podobná, samotářská, nemluvná, hnědovlasá… Bylo to naprosto samozřejmé, že jsem se do její postavy vžila. Vždyť ona je k tomu přece stvořená! A Edward… Copak si holka může přát někoho lepšího?

Nový měsíc přinesl obrovské zklamání. Jak mohl Edward odejít a Bellu opustit? Samozřejmě, přišel s docela věrohodným vysvětlením, ale já mu to už nedokázala tak úplně odpustit.
Na scénu přišel Jacob, a já ho opravdu neměla ráda. Ne proto, že byl Edwardovou konkurencí, ale prostě mi nějak neseděl. A Bella se do něj zamilovala, aniž by si to vlastně uvědomovala. Jenomže to, co cítila k Edwardovi… Nazvala bych to až posedlostí.
Vlastně, když se to tak vezme… ona se z jeho odchodu zhroutila. Je to celkem pochopitelné, každá holka obrečí odchod kluka, chvíli je mimo… Ale Bella… To byl extrém. A to mi vadí. Jakoby ji Edward očaroval, aby se jím stala posedlá.
Kdyby chtěla, tak si může začít s Jacobem. Mohla. Neudělala to.

Přišlo Zatmění. Pomalu jsem přestávala s Bellinými rozhodnutími souhlasit.
Tak úplně třeba nedokážu pochopit tu její touhu stát se nesmrtelnou. Samozřejmě, Eda milovala a chtěla s ním zůstat navždy. Ale navždycky je přece příliš dlouhá doba, ne? Nesmrtelnost… Nekonečno… Všechno má přece svůj konec, ne? Tak proč být navždy?

Taky se mi nepozdával ten Edwardův postoj k sexu. Prej se bojí, aby se nepřestal ovládat a neublížil jí… Já si spíš myslím, že se bál, že s ním Bella nebude spokojená :-D

Na Rozbřesk jsem čekala napjatě, chtěla jsem vědět, jak to dopadne. A upřímně řečeno jsem velmi zklamaná.
Nemám nic proti tomu, že Bella otěhotněla. Náhodou mám malou Renesmee (teď jsem to jistě napsala blbě) ráda. Ale mám výhrady proti tomu, jak se to stalo, že vyrostla tak rychle, a že se z Belly nakonec opravdu stala upírka.
A ta konečná "bitva" s Volturiovými? Teda s prominutím, ale i já bych napsala lepší. To mě opravdu zklamalo.

A filmy? Tím se to celé podělalo úplně. Na Stmívání jsem napjatě čekala, a dokonce jsem snesla Pattinsona v hlavní roli. Celkem se mi to líbilo, hlavně hudba.
Ale může mi někdo vysvětlit ten Nový měsíc? Úplně nejhorší byl Pattinson bez trička. Sem myslela, že omdlím hrůzou, nebo že se pobleju. Tohle že je ten sexy upír???
Díky tomuhle filmu jsem začala mít ráda Jacoba.

Na Zatmění se do kina chystám koncem tohoto měsíce. Ačkoli jsem velice zklamaná, přesto na něj půjdu. Vysmát se tomu, jak to všechno zkazili.

Ale prosím, nevykládejte si to špatně, já mám Twilight sagu ráda. Jen jsem příliš ovlivněna těmi negativními postoji některých lidí.
Za dovolenou jsem v ruce dvakrát držela tu novou novelu, Krátký druhý život Bree Tannerové. Chtěla jsem si ji koupit. Nakonec jsem si řekla, že mi to za ty prachy nestojí. To si raději počkám těch pár let, než to bude u nás v knihovně.The Vampire Diaries

Ani nevím, jak jsem k tomuhle vlastně přišla. Mám dojem, že jsem viděla v nějakým katalogu první dva díly a přála jsem si je k Vánocům. A chytlo mě to. Bylo to zajímavé a napínavé. Ačkoli to z počátku první knihy vyznívalo jako silná parodie Stmívání.
No vezměte si to, Elena je vysoká, atraktivní, sebevědomá blondýna. Přesný opak Belly. Ovšem pak jsem zjistila, že upíří deníky byly napsány mnohem a mnohem dříve, než Twilight. Tak kdo parodoval koho???

Pak jsem objevila seriál. Respektivě, kamarád do mě hučel tak dlouho, než jsem se taky na nějaké ty díly podívala. Viď, Marku ;-) :-D
Jsem za to ráda. Moc. Sice mi na začátku vadilo, že seriálová Elena není blondýna. Nakonec jsem si zvykla a napjatě jsem očekávala sobotu, kdy jsem se koukala na další díl.
Seriál se velice odlišuje od knížek. Velice. Má snad společné jen hlavní postavy. I když… Třeba takový Damon je úplně jinačí než v knížkách. Víc sexy.
Příběh je úplně jinačí a já teď napjatě čekám na další sérii…


The Vampire Academy

Tohle je upírské trochu jinak. Nejvíce se mi líbí ta odlišnost.
Upíry jsou zde Morojové, rasa, která se živí krví takzvaných dárců, což jsou lidé, kteří jim dávají svou krev dobrovolně.
Hlavní hrdinka není upírka. Je to dhampýrka. Má v sobě sice část upíří krve, ale nepije krev. Dá se říct, že je stejná jako lidé, až na to, že má větší sílu, je rychlejší, a vůbec je v tomhle dokonalejší.
Dhampýři chrání Moroje, jsou to jejich strážci. Chrání je před Strigoji, kteří jsou ti zlí.

Rose, hlavní hrdinka, studuje se svou kamarádkou Lissou, morojkou, na Akademii.
Sledujeme jejich běžné dny, jejich lásky… Ale to, co se mi na tom nejvíce líbí, je právě Rosina osudová láska. Rosina zakázaná láska. Dimitrij Belikov.

Rose a Dimitrij spolu nemůžou být, a to nejen kvůli tomu, že on je její učitel. Nemůžou spolu být hlavně proto, že až Rose odmaturuje, budou oba Lissinimi strážci. A kdyby se soustředili sami na sebe, tak by ji přece nemohli dostatečně chránit, ne?

Samozřejmě, knížky se zabývají i jinými věcmi. Rose i Lissa jdou z nebezpečí do nebezpečí… A vždycky je někde poblíž Dimitrij, aby je obě chránil.

V průběhu třetí knihy jsem si začínala myslet, že se vztah Rose a Dimitrije vyřeší. Že budou spolu. Vypadalo to tak. Bohužel, dopadlo to jinak… nezbývá mi než čekat na další díl, který snad vyjde v září…

Rozhodně tyto knihy doporučuju…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mary-Ane Mary-Ane | Web | 12. srpna 2010 v 13:22 | Reagovat

Ke stmívání jsem řpišla přesně jako ty akorát jsem od něj odešla ještě před filmem... Ale ostatní mě dostalo-The Vampire diaries jsme přečetla anglicky během týdnu na horách, když jsem nemohla lyžovat a musla jsem byt v domečku.
The Vampire Academy mě dostala jak je jiná... Líbí se mi ten nápad a všechno... :)) Hezky napsané

2 matanov matanov | Web | 12. srpna 2010 v 13:55 | Reagovat

První knížka s upíry, co jsem četla, byl Darren Shan - Madame Okta.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama